Головний тренер юнацьких збірних Віталій Одєгов про виступ української збірної (U-18) на турнірі Generali Cup
15-18 березня юнацька збірна України брала участь в міжнародному турнірі Generali Cup, в якому також грали збірні Чехії, Словаччини, Угорщини, Франції та Румунії. На груповому етапі наші юнаки поступилися Чехії – 1:5 та зіграли внічию з Францією – 3:3, а вже у стиковому матчі зазнали поразки від угорців – 3:6, у підсумку посівши останнє, шосте місце.
Про підсумки турніру Generali Cup в ексклюзивному інтерв’ю Асоціації футзалу України розповів головний тренер юнацької збірної України Віталій Одегов.
– Віталію Олексійовичу, в чеських та словацьких ЗМІ головні тренери збірних по гарячих слідах вже встигли поділися своїми відгуками про турнір у Всетині, і їхній основний лейтмотив, що Generali Cup був корисним та своєчасним на цьому етапі підготовки команд до майбутніх відбіркових матчів юнацького Євро. А які Ваші думки з приводу цього турніру?
– Я погоджусь зі своїми колегами. За рік до відбору на Євро важливість цього турніру складно переоцінити. Тому що ще є час переосмислити те, що зроблено, і розібрати помилки, які припускаються гравцями. В подібних турнірах дуже важливо обкатувати та награвати гравців, і дуже добре, що Асоціація футзалу України докладає зусиль, щоб юнацька збірна брала участь у подібних турнірах, а футзалісти набували міжнародного досвіду.
– Спортивні результати на турнірі загалом невтішні, а з того, що на поверхні, можна відзначити, що наша команда програла другі тайми всіх матчів. Чи можна робити висновки, що українці поступалися суперникам у фізичній готовності?
– Є така проблема. Наші гравці поступалися своїм одноліткам в антропометрії, тому в боротьбі, у контактах доводилося витрачати більше сил. У нашій команді лише Вадим Меденець відповідав їм за зростом, але йому не вистачає м'язової маси. Тому ближче до кінця матчів ми не стільки поступалися, як нам не вистачало сил додати у грі. Турнір був у віковій категорії U-19, але у нас тільки чотирьом гравцям на момент початку турніру виповнилося 18 років.
– У перших двох матчах не брав участі Денис Бланк, а в останній зустрічі з угорцями Мар`ян Масевич. По-перше, чому, а по-друге, наскільки позначилась їхня відсутність на грі команди?
– Це два ключових гравці, а Масевич ще і капітан команди. Обидва корисно можуть зіграти в захисті, і кожний у своїх четвірках є тим виконавцем, який веде гру. Бланк захворів, у нього піднялася температура, і тільки в останні два дні він прийшов у норму. Тому я йому дав пограти в останній грі небагато часу протягом другого тайму. Щодо Масевича, то він у матчі з Францією отримав пошкодження, і йому важко було навіть ходити.
– У перших двох матчах Ви проводили ротацію голкіперів Євгена Козлова та Миколи Гуйвана, але весь матч за 5 місце в воротах грав тільки Гуйван, чи не наймолодший в команді. У Вас була незадоволеність їхніми діями на останньому рубежі?
– Так, зміна відбувалася саме з цієї причини. Перші дві зустрічі розпочинав Козлов, але ті м’ячі, які влітали в наші ворота, не належать до тих, що не беруться. Загалом для Євгена цей турнір був найгіршим з тих, в яких він брав участь. У мене з ним була особиста розмова, і скажу, що він ще молодий гравець, тому його деяка нестабільність є природною. Останній матч я довірив зіграти Гуйвану, і попри те, що він наймолодший у команді, він впевнено керує захистом, є психологічна впевненість. І я відчував, що він може впоратись з грою.
– Цей турнір був першим випробуванням для чотирьох новачків. Як можете оцінити дебют цих гравців?
– Загалом я задоволений, хоча хтось мав більше ігрового часу, хтось менше. Вадим Меденець взагалі став нашим кращим бомбардиром з двома м’ячами. Найменше було ігрового часу у Микити Ільїна. Він 2002 року народження, і у грудні минулого року став найкращим гравцем Кубка України, який проходив в Херсоні. Микита гравець на більш далеку перспективу, і було важливо дати йому відчути атмосферу збірної та рівень змагань.
– Ця вікова категорія збірної України провела загалом вже чимало матчів. Чи можна казати, що в ній є беззаперечні лідери, на яких можна розраховувати у найскладніші моменти гри?
– Так, такі гравці вже викреслилися, я не хотів би називати прізвища, але 2-3 гравці можу відзначити. Це стосується ситуацій гри у меншості, чи коли наприкінці поєдинку потрібно переходити з двома четвірками на гру з меншою кількістю гравців.
– У травні хлопці закінчують школи, і, відповідно, спеціалізовані класи футбольних СДЮСШ юнаки 2000-2001 років. Свого часу саме в цей час в футзал прийшло чимало гравців, які потім грали і у національній збірній, які не бачили для себе перспективи у футболі. Чи може тут бути ресурс для нових кадрів, які могли б підсилити збірну?
– У нас саме такі гравці вже є у збірній. Це Овакимян, Нагорний, Козлов, Меденець. Вони закінчили спецкласи при футбольних клубах або є випускниками ДЮСШ. Всі вони рік займаються футзалом. Якщо брати зараз випускників 2001 року народження, то їм буде потрібно не менше часу, щоб зрозуміти ази футзалу, підтягнутися тактично і технічно. Такий пласт гравців – це, скоріше, більше напрямок для клубів.
– Після матчів в Ірані Ви відзначали рівень організації юнацьких змагань у цій країні. На жаль, в організаційному плані ми поступаємося і тим країнам, які були представлені у Всетині. У тій самій Словаччині юні гравці змагаються в Юнацькій Екстра-лізі U-18, в якій грає 6 команд. У нас аналогічного чемпіонату немає, тому чим, на Вашу думку, можна нівелювати нестачу змагальної практики?
– У цій віковій категорії не проводиться свій чемпіонат, але перед початком цього сезону було прийнято рішення, що у клубах Екстра-ліги мають бути створені другі команди або дублі, які будуть грати у Першій та Другій лігах, у міських змаганнях, щоб при всіх клубах були команди з гравцями саме цього віку. Зараз у нас є гравці з «Продексіма», «Урагана», «ХІТа», «ІнБев/НПУ». Є гравці з команди «Кобра», яка була створена цього сезону, і брала участь у Другій лізі.
– Підсумки турніру у Чехії не наводять Вас на думку, що щось варто корегувати у підготовчому процесі? Наприклад, збільшити кількість зборів або їхню тривалість. Можливо, з вересня зробити їх щомісячними?
– У найближчих планах ми маємо травневий збір, який був запланований і раніше. Скажу, що у мене вже була розмова з президентом АФУ Сергієм Владико, і керівництво Асоціації стурбоване результатами турніру в Чехії. Тому вже є думки про варіанти проведення навчального-тренувального збору у червні. АФУ готова розглядати можливість проведення зборів у наступному році не тільки у вересні, який був запланованим заздалегідь, а і в інших місяцях.
Актуальним залишається питання пошуку нових виконавців, які б не тільки складали конкуренцію тим футболістам, які вже викликалися до збірної, а були б сильнішими за них. Умови для праці і розвитку в збірній, які надаються Асоціацією є належними, але й самі гравці мають працювати у клубах, щоб зміцнювати свій технічний і тактичний арсенал, приїжджати до збірної з високим рівнем фізичної підготовки.
Прес-служба Асоціації футзалу України