Тренер воротарів Академії НФК “Ураган” Святослав Рибак розповів про аспекти роботи з юними голкіперами та свої секрети мотивації.
– Футбол – це командна гра. Воротар має свої обов’язки, які відрізняються від польових гравців. Наскільки особлива гра воротаря?
– Як сказав великий голкіпер, який в свої 42 демонструє чудову гру, Джанлуїджі Буффон: будь-який сейв воротаря – це як кожний забитий гол нападником! Воротар – це друга людина в команді після капітана. Це основний диригент командної гри як в розвитку атаки, та і безпосередньо в захисті. Історія знає чимало випадків, коли воротарі забивали вирішальні голи і реалізовували чудові штрафні. Наприклад, знаний голкіпер-голеадор Рожеріу Сені. Тому самі робіть висновки наскільки важливий у грі воротар.
В даний час світ дуже розвивається і сучасний футбол теж не стоїть осторонь еволюції. З’являється багато різних засобів для тренувань, методології, а також тактики, які стосуються безпосередньо гри воротаря – тобто, його бачення поля, підстраховка, і гра ногами. Всі ці критерії впливають на рівень воротаря, його підготовку, ну і врешті решт його ціну (посміхається – ред.).
– Чи є значна різниця в підготовці футзального та футбольного голкіпера?
– Основна підготовка воротаря у футболі відбувається в більшості окремо від команди на спеціальних тренуваннях, де формуються всі технічні елементи гри на виході, на лінії та вище згадана гра ногами. У футзалі теж, але меншою мірою, тому що більш інтенсивніший вид спорту, де воротар більше повинен бути з командою, адже події розгортаються набагато швидше і не менш видовищно!
Щодо підготовки футбольних та футзальних воротарів – це дві різні професії, два різні аспекти підготовки. У футзалі є одна відмінність – потрібно швидко і влучно ввести м’яч руками через цілий майданчик. На відточення цього навику приділяється значна увага на тренуваннях, а гравці працюють з різним інвентарем, починаючи від тенісного м’ячика і до футзального мяча. А от у футболі даний трюк виконують в більшості ногами.
– Що для воротаря важливо в юнацькому віці?
– В юнацькому віці для воротаря, як і для будь-якого іншого гравця, важливо не загубитись і не зникнути в собі. Вірити в себе, в допомогу батьків, ні в якому разі не здаватися, не опускати рук і не слухати нещирих “друзів”. Думаю всі розуміють, що я маю на увазі.
– Зі свого боку як мотивував гравців продовжити тренування і не опустити руки?
– Перше, бували різні ситуації, але ми разом завжди знаходимо компроміс, наголошую ра-зо-м. Здебільшого, така ситуація трапляється, коли задана мною вправа не виходить, в свою чергу я зменшую важкість вправи. Потім на власному прикладі навмисне роблю цю вправу неправильно і прошу дитину підказати де я допустив помилки. В основному вони вказують на свої ж помилки і потім роблять набагато краще. Ось вам і мотивація і вирішення проблеми. Ми, воротарі, розуміємо один одного з пів слова.
– Діти в юному віці хочуть бути схожими на Роналду чи Мессі і обов’язково забивати голи. А от чи складно їх переконати, що Буффон з Нойєром теж значні футбольні фігури?
– Насправді ні, адже це легенди воротарського ремесла. Дітей не складно переконати в тому, що вони в майбутньому можуть сягнути рівня Буффона і грати так само довго, чи як Шовковський бути професором в питаннях відбиття пенальті. Воротарями і стають, і народжуються!
Кожна дитина чи підліток, чи вже навіть юнак має свій різний світ, свої думки і настрої, і до кожного потрібно підібрати свої ключі, які зможуть розкрити його талант. Насамперед, це впевненість в собі і те, що ми робимо ніколи не залишиться в стороні.
– Чи відрізняється підготовка воротарів для різних вікових груп?
– Звісно, що відрізняється. Чим старший вік, тим більші вимоги – більше дозування, більша кількість повторень, коригування помилок і відпрацювання вправ до ідеалу. З молодшими відпрацьовуються основи техніки гри воротаря, тобто правильне групування, групування після стрибка, основна стійка воротаря, розташування. Як кажуть, від простого до складного (посміхається – ред.).
Джерело – uragan-academy.if.ua