Президент срібних призерок України з футзалу розповів про зміни в команді і майбутній сезон
Президент ЖФК «Тесла-Збірна Харківської області» Данило Єрьомка розповів нам про зміни у складі команди, завдання на сезон, оцінив стан жіночого футзалі України і поділився думками стосовно того, що могло б йому дати поштовх для розвитку.
– Ходять чутки, що з «Тесли-ЗХО» пішли принаймні 6 гравчинь. Чи відповідає це дійсності? Які кадрові перестановки відбулися в команді і з чим це пов'язано?
– А ви відразу рубаєте з плеча (посміхається). Перестановки в команді, звичайно, відбуваються, як і після кожного сезону, особливо після того, в якому вийшло не все так, як планували. Не погоджуся з цифрами і з формулюванням «пішли з команди». Узагальнювати я б не став, хоча і є ряд основних факторів, які вплинули на весь футзал загалом, а також на рішення гравців і тренерського штабу в рамках команди.
У зв'язку з пандемією для футзалу настали важкі часи. Саме поняття гри в залі накладає ряд обмежень або навіть заборон. Таких факторів немає або вони присутні у меншій мірі у футболі – все-таки свіже повітря (посміхається).
Крім того, футзал існує за рахунок меценатів, які зараз фінансово теж не в найкращій формі.
Місцеві бюджети можуть або хочуть фінансувати тільки відрядження і збори. Нам, як збірній Харківської області, навіть не захотіли оплатити передсезонні збори, хоча це було обумовлено і описано в бюджеті, затвердженому в спорткомітеті. Думаю, що окремі чиновники в кабінетах знайшли «краще застосування» для цих грошей і це сумно.
Тепер перейдемо до конкретики.
Юлія Титова – профі і я її чудово розумію: сидіти півроку без тренувань з м'ячем, а також в повній фінансовій невизначеності. Юлія вже давно відвідувала тренування футбольного клубу «Житлобуд-2», адже у неї було велике футбольне минуле, та й подруг там багато. Коли їй надійшла пропозиція, ми довго спілкувалися і вирішили, що так буде краще для неї, принаймні на даному етапі. Сподіваюся, що ми все-таки зможемо мати задоволення споглядати її талант на паркеті в майбутньому, коли все налагодиться.
Альона Шевела поїхала додому в Полтавську область і влаштувалася на роботу, що більш прийнятна фінансово, ніж міг запропонувати футзал.
По Марії Васковець, Олені Підгорній, Анастасії Чиженок, і воротарці Ользі Рябовіл були прийняті тренерські рішення.
Не до кінця зрозуміла ситуація з Софією Рубан. Поки що вона ще проходить реабілітацію після травми, яку отримала в Києві у матчі проти «ІМС-НУХТ». Вона дуже талановита і хороша гравчиня, але для мене це так само моральний ризик. А що, якщо знову?... Я б не хотів цього Софії, яка і так натерпілася за останні роки. Коли оклигає, подивимося, спробуємо потренуватися – тоді і вирішимо.
У цьому сезоні буде інша команда, інший стиль і почерк. На жаль, цього не можна зробити без втрат, але і придбання є.
З «Тесли-2» підтягнули голкіперкок Ірину Кузубову, Огулжан Шалімову, та універсалку Інну Мугурдінову, крім того, до складу повернулася діюча тренерка молоді Аліна Кузіна.
Зі славутицького «КДЮСШ-Олімп» до нас приїхали двоє вихованок Володимира Панченка, які після закінчення школи продовжать навчання в Харкові. Повинен відзначити хороший рівень підготовки гравцчинь «КДЮСШ-Олімп» в індивідуальному плані. Тактично ми з ними ще попрацюємо.
Вишенькою на торті трансферів наразі є Таїсія Бабенко, колишня гравчиня збірної і розформованого клубу «ПЗМС». У міжсезоння вона в складі «Мрії-2006» разом з іншими нашими діючими і колишніми виконавицями (Христиною Єрьоменко, Юлією Дударчук, Оленою Підгорною, Юлією Дехтяр, Марією Тихоновою, Анною Давиденко) стала володаркою Кубка європейських чемпіонів-2020 з пляжного футболу в Назаре, Португалія. Користуючись нагодою хотів би привітати гравчинь і тренерський штаб «Мрії-2006» з цією історичною подією!
Як бачите, ми готуємося до сезону, даємо шанс молоді розкрити свій потенціал, але й досвідчених намагаємося зберегти.
– То як виглядає повний склад команди на сьогоднішній день?
– Воротарки: Вікторія Сагайдачна (капітанка), Ірина Кузубова, Огулжан Шалімова. Універсалки: Єлизавета Кузнецова, Альона Коваленко (обидві з КДЮСШ-Олімп), Таїсія Бабенко (екс-ПЗМС), Аліна Кузіна, Ксенія Бурлаченко, Інна Мугурдінова, Христина Єрьоменко, Христина Степаненко, Юлія Дударчук, Анастасія Калягіна, Яна Дичко (віце-капітанка), Софія Рубан.
– Президент і головний тренер «Будстар-НПУ» Олександр Ратич заявив, що ви запропонували дограти Кубка України минулого сезону одним матчем, але АФУ призначила дгравання у два матчі. Чим була обумовлена ваша пропозиція?
– Наша пропозиція зіграти один матч насамперед обумовлена організаційними і фінансовими аспектами. З одного боку Кубок-2020 потрібно дограти, з іншого боку, що наш суперник по півфіналу «ІМС-НУХТ», що суперник «Будстар-НПУ» «Ладомир», знялися з турніру. Причини різні, але одна з них вагома – команди вже далеко не в тому складі, щоб приймати ці матчі в залік минулого сезону. Найперше це стосується «Будстар-НПУ», боза офіційною інформацією 6 гравчинь покинули клуб, а це їхня «основа».
Юлія Форсюк і Ксенія Гриценко їдуть в Кувейт і вже на валізах. Анна Шульга і Вікторія Кислова на прохання тренера пензенської «Лагуни-УОР» Михайла Борисовича Крюкова провели з нами тренування у Харкові. Станом на п’ятницю вони перетнули кордон і, напевно, вже добралися до лав нового клубу.
Кристина Козаченко знайшла роботу в Дніпрі і ні, вона не вийшла заміж. Можливо, у Олександра Ратича є докази зворотнього або альтернативна реальність, в якій це так, але зі слів Кристини, вітати її ще рано, вона була дуже здивована (посміхається).
В інтерв'ю з Олександром Ратичем ви поставили колюче, але вельми слушне запитання, ким «Будстар-НПУ» збирається грати в новому сезоні. Я дуже сподіваюся, що у них вийде зібрати нову конкурентоздатну команду в найкоротші терміни. Три воротарки і пара польових гравчинь навряд чи зможуть конкурувати навіть проти команд Першої ліги.
Ігрова практика потрібна і я не проти зіграти турнір в форматі, що запропоновав Володимир Гримайло. Можливо, буде ще одна команда, крім наших двох. Загалом ми за будь-який логічно виправданий варіант розвитку подій. Головне, щоб це пішло на користь командам.
– За попередньою інформацією в новому сезоні в чемпіонаті виступатимуть і «Тесли-ЗХО», і «Тесли-2». У вас уже є якесь бачення того, хто гратиме за другу команду?
– Новий сезон приніс і новий формат чемпіонату. З огляду на обставини АФУ доводиться об'єднати Першу і Вищу ліги в одну, а також врахувати фінансові можливості команд Першої ліги в плані роз'їздів. Тому спочатку буде розподіл за регіонами, щоб з одного боку зберегти туровий формат ігор з роз'їздами щотижня, з іншого – мінімізувати видаткову частину на відрядження. З огляду на те, що у нас і раніше була команда Першої ліги, ми потрапили в ситуацію, коли обидві команди будуть виступати в об'єднаній Вищій лізі.
У цьому сезоні в ній буде більше молоді 14-15 років – це наші вихованки з дитячої секції футзалу «Тесли», очолюваної Аліною Кузіною. Крім них буде кілька футзалісток-ветеранок, які і раніше грали в «Теслі-2». У такий спосіб ми хочемо надати ігровий досвід чемпіонату України юним футзалісткам, які цього дуже чекають і заслуговують на це.
– Які завдання будуть ставитися на сезон перед першою і перед другою командами?
– Ми завжди ставимо максимальні завдання, а це чемпіонство і Кубок. Для «Тесли-2» це буде випробування на міцність, а для основної команди... Якщо вони і тепер не виграють...
– Який план підготовки у «Тесли-ЗХО» і «Тесли-2» до нового сезону?
– План досить прагматичний. Ми сприймаємо цей сезон як тренувальний для молоді. Найперше працюємо над командними діями, але й індивідуальну техніку для реалізації наших планів на структуру гри теж намагаємося прищепити. Потрібно ж нові таланти відкривати, і повірте, багато гравчинь вже готові засяяти на футзальному небосхилі.
– Які фактори, на вашу думку, найбільше вплинули на те, що рівень нового чемпіонату суттєво знизиться?
– Пандемія зіграла роль каталізатора в цій історії. Хто хотів зберегти команди – зберіг. «ПЗМС» розформували, «ІМС-НУХТ» в сумнівах – там є багато чинників, одним з яких є те, що команді досі ніде тренуватися в повному складі, бо в Києві жорсткіше обмеження по кількості людей. Але я дуже сподіваюся, що Андрій Дмитрович Білоус (президент «ІМС-НУХТ» – прим. ред.) все ж прийме рішення брати участь в чемпіонаті, не зважаючи на всі складнощі, з якими стикається жіночий футзал в наші дні. У нього є й інші аргументи, але думаю, що найкраще буде якщо він сам розповість про всі причини, що призвели до такої невизначеності.
Що стосується «Будстар-НПУ», то мене ошелешив відхід основних гравців. Я можу зрозуміти Юлію Форсюк. Вона – одна з найтитулованіших гравчинь в Україні і пропозиція з Кувейту для неї і Гриценко, напевно, фінансово виправдана. Щиро бажаю їм успіхів, потрібно тримати марку і там. Вікторія Кислова сама домовилася про перехід в «Лагуну-УОР» для себе і Шульги, знову ж таки, певною мірою через фінансові питання з поточним клубом. Та й насправді там чемпіонат набагато більш рівний і вище рівнем, ніж в Україні.
Загалом зараз всім важко, сподіваюся, що до наступного сезону ситуація зміниться на краще.
– Минулий сезон був піком для жіночого футзалу України останніх років чи ні?
– Мені складно відповісти на це питання. Пік передбачає подальше падіння. Я все ж сподіваюся, що ми скорегуємося і продовжимо розвиток для подальшого зростання.
– Що треба робити, щоб покращити ситуацію?
– Зараз головне завдання – зберегти футзал і збірну, не втратити напрацювання цих років. Де-де, а в футзалі Україна все ще конкурентоздатна і високо котирується у світі. Українська асоціація футболу (УАФ) спільно з Асоціацією футзалу повинні приділити більше часу вирішенню проблематики нашого виду спорту. Одним розчерком пера вони можуть повернути до футзалу інтерес і дати друге дихання. Для цього необхідно внести поправки в рішення УАФ щодо необхідності мати в структурі чоловічих футбольних клубів Вищої та Першої ліги жіночі команди з футболу АБО футзалу. Зараз потрібно мати тільки футбольні, хоча за чутками в першій редакції була можливість залишити футзал. Це дало б можливість футзальним клубам отримати додаткове фінансування з футболу, де наші бюджети на утримання безболісно розчинилися б на загальному тлі, бо утримання футзальної команди менш витратне. В цій ситуації я згоден з думкою президента «ІМС-НУХТ» Андрія Дмитровича Білоуса.
Андрій Гулій, futsalua.org